EGIPT - Dahab: Wyjazdy do Dahab Hotel Dahab Nurkowanie Kite-Windsurf Wycieczki Klimat Referencje
 Oferta:
  Wyjazdy
Destynacje:
  Egipt Dahab
  Egipt Safari
  Kuba
  Malediwy
  Raja Ampat
  Sudan
 Info:
  O nas
  Dokumenty
  Dla agencji
  Kontakty


Nurkowanie w okolicy Dahab (Egipt)

Morze Czerwone omywające brzegi Synaju posiada znakomite warunki do nurkowania: widoczność pod wodą wynosi od 20 do 30 m i więcej. Temperatura wody nie spada poniżej 21°C zimą a latem dochodzi do 27°C. Dokładne dane o temperaturach podajemy na stronie klimat Synaju.
Nurkowanie w DahabNiemalże całe wybrzeże Zatoki Akabskiej jest obrzeżone rafą koralową, miejscami twarzącą przepiękne ogrody czy znowu jaskinie lub kaniony. Miejsca te są łatwo dostęne wprost z brzegu.W okolicy Dahabu w odegłości około 10-30 minut jazdy samochodem można odwiedzić kilka ciekawych miejsc nurkowych: Lighthouse, Mushraba Reef, Islands, Eel Garden, Shoestamp, Abu Helal, Abu Talha, The Canyon, Little Canyon, Blue Hole, The Bells, Three Pools, Caves, Southern Oasis.

Transport nurków wraz z całym ekwipunkiem jest zapewniany samochodami terenowymi lub poprostu się jedzie na pace pick-upu. Codziennie wyjeżdża się na dwa nurkowania, tak, żeby można było zaliczyć w czasie pobytu wszystkie najlepsze miejsca nurkowe.

CAMEL SAFARI - Nurkowe safari na wielbłądach

Karawana na Abu Gallum

Do wyszukanych atrakcji dla nurków należy nurkowe safari do obszarów bardziej oddalonych, do których dostęp umożliwiony jest na razie tylko dzięki wielbłądom. Samochodem dociera się do końca drogi na wybrzeżu. Tam czekają już beduini z wielbłądami, które zabierają uczestników wyprawy wraz z ich wyposażeniem nurkowym oraz jedzeniem, rzeczami osobistymi, a w razie potrzeby i kompresorem.
Najczęstszym celem tych wypraw jest rezerwat Ras Abu Gallum, znajdujący się na północ od Dahab. Znajduje się tam wioska beduinska, przyjemne miejsca nurkowe a noc mozna spędzić na piaszczystej plaży lub w chatkach z palmowych liści.
Wioska na Ras Abu GallumStąd też można dotrzeć dalej na północ na rzadko odwiedzane miejsce Ras Mamlach z przepiękną rafą i ciekawą podmorską jaskinią.
Innym celem nurkowych karawan bywa Gabr el Bint, jedno z najpięknieszych miejsc nurkowych około 25 km na południe od Dahab. Droga na wielbłądach jest tam trudniejsza i łatwiej tam dotrzeć na łodzi.
W ciągu kilkudniowej ekspedycji można zwiedzić miejsca nawet bardziej odległe, naprz. Ras Mamlakh na północy czy park Nabeq na południu. Do tych ostatnio wymienionych mało znanych terenów można dojechać samochodem terenowym w ciągu jednego dnia.

JEEP DIVING SAFARI

Jeep Safari to Nabeq i Ras MamlachJeszcze dalej na północ lub południe od Dahab znajdują się następne ciekawe miejsca. Ponieważ są trochę za daleko jak na jednodzienną wyprawą na wielbłądach, docieramy tam zazwyczaj z mniejszymi czy większymi problemami czterokołowymi Toyotami Landcruiser. Do ciekawszych miejsc należy z pewnością Ras Mamlach, około 70 km na północ od Dahab. Oprócz niebezpiecznej, głębokiej jaskini jest tam bardzo ładna, dotychczas niezniszczona rafa z ciekawymi sklalistymi formacjami. Cząsto tam spotykamy Napoleona, większe barakudy samotniki lub płaszczki. W południowym kierunku pomiędzy Dahabem i Sharmem jest rzadko odwiedzany ciekawy rezerwat Nabeq (Nabeq National Park), gdzie oprócz zarośli mangowników wokół laguny i rdzawego wraku wystającego z wody tuż przy brzegu, znajduje się kilka ciekawych miejsc nurkowych.

Nurkowanie z łodzi w Dahab

M/Y Ganet Sinai - jacht nurkowy w DahabDopiero od roku 1999 są w Dahab do dyspozycji łodzie, którymi można zwiedzić podmorskie rafy bardziej oddalone od wybrzeża (Napoleon Reef, Forth Island) lub łatwo dotrzeć do raf przybrzeżnych do tej pory dostępnych tylko na wielbłądach. Do najciekawszych należy miejsce zwane Gabr el Bint lub Ras Abu Gallum (50 minut od Dahab). Możemy się tam wybrać dużą (18 m) łodzią nurkową Ganet Sinai na całodzienną wyprawę. Na popularny Napoleon Reef to tylko 10 minut małą łódką.

Nurkowanie Dahab - Gabr el BintNurkowanie z łodzi w Sharm el Sheikh

Około 90 km na południe od Dahab znajduje się Sharm el Sheikh, miasteczko wczasowe pełne luxusowych hoteli, restauracji i sklepów. Sharm posiada naturalną przystań w głębokiej zatoce, gdzie cumują dziesiątki łodzi nurkowych. Codziennie wyruszają one z nurkami na rafy wzdłuż wybrzeży połudnowego Synaju. Do najbardziej interesujących i zwiedzanych przez turystów należą rafy położone w cieśninie Tiran:Thomas Reef, Johnson Reef, następnie obszary w okolicy Ras Mohammed oraz wraki łodzi Thistlegorm i Dunraven, które znajdują się w ujściu Zatoki Sueskiej. Wymienione miejsca są osiągalne w ciągu jednodniowych wyjazdów.

 

Nurkowanie w Dahab - przejazd na Blue Hole
Przejazd na Blue HoleNurkowanie w Dahab - Blue Hole
Ciemne kontury Blue HoleDahab - nurkowanie w Blue Hole
Przed zejściem do Blue HoleNurkowanie - Dahab
Koralowa ściankaCanyon - nurkowanie w Dahab
Klauny koło Canyonu
Dahab - skrzydlica
Jadowita skrzydlica
BP PLANET SAFARI Cieszyn, Tel: 033 858 3232, 608 431 420, biuro@planetsafari.pl