EGIPT - Dahab: Wyjazdy do Dahab Hotel Dahab Nurkowanie Kite-Windsurf Wycieczki Klimat Referencje
 Oferta:
  Wyjazdy
Destynacje:
  Egipt Dahab
  Egipt Safari
  Kuba
  Malediwy
  Raja Ampat
  Sudan
 Info:
  O nas
  Dokumenty
  Dla agencji
  Kontakty

Wycieczki po Synaju i dalej...

Klasztor św. Katarzyny, góra Mojżesza (2285 m)
W samym sercu Synaju, u podnoży góry Mojzesza, został zbudowany w 7. wieku, klasztor...... Z Dahab to tyko półtorej godziny do klasztoru po asfaltowej szosie winącej się pomiędzy barwnymi skalistymi górami. Codiennie tu przyjzdza mnostwo ludzi różnego wyznania, aby się wspiąć na wierzchołek świętej góry i pomodlić się czy tylko podziwiać wschód słońca i piękno natury.
Szeroka ścieżka do góry zaczyna zaraz za klasztorem, pod szczytem zmienia się w kamienne schody, które prowadzą az na wierzchołek. Droga trwa od 2 do 3 godzin (tym z dobrą kondycją wystarczy tylko półtorej godziny) lub niespełna 2 godziny o ile sobie wynajmiecie wielbłąda. W drodze mozna spocząć i wypić herbatę czy gorącą czekoladę w małych kamiennych knajpkach.
Dziesiątki ludzi czeka na pierwszy rozbłysk słońca nad horyzontem gór, rozbrzmiewają modlitwy i pieśni w różnych językach, odbywają się msze święte, nawet po polsku. A jak słońce się wspina, tak skaliska zmieniają swe kształty i odcinei czerwieni i robi się coraz cieplej.
Droga w dół prowadzi kamiennymi schodani, ktore jeden mnich budował prze całe swe życie (3 700 schodów). W niewielkim siodle pod szczytem rosnę trzy olbrzymie cyprysy (podobno już 3000 lat) i tam mieszkał Mojzesz w małej chatce. KLASZTOR ŚW. KATARZYNY
Najmniejsza na świecie diecezja jest zarazem najstarszym na świecie nieprzerwanie czynnym klasztorem chrześcijańskim. Tutaj również znajduje się przebogata kolekcja ikon i cennych manuskryptów. Pierwsze wzmianki o klasztorze pochodzą z kronik patriarchy aleksandryjskiego Eutychiosa z IX w. Wspomniane kroniki opowiadają, jak Helena, matka cesarza Konstantyna, wstrząśnięta świętością tego miejsca, nakazała w 337 r. zbudowanie niewielkiej kaplicy na zboczu, gdzie Mojżeszowi ukazał się Krzak Gorejący. Kaplicę poświecono Marii Pannie.
W VI w. liczne napady i grabieże skłoniły cesarza Justyniana do wybudowania (w 530 r.) otoczonej wysokimi murami bazyliki i osadzenia tu dwustu strażników. Aktualnie żyje tu 22 mnichów, w większości przybyłych z góry Atos w Grecji.
Granitowe mury, wysokie na 10-15 m, a grube na 2-3 m, praktycznie nie zmieniły się od czasu, gdy w VI w. zaprojektował je Stephanos Ailisios. Granitową bazylikę św. Katarzyny wzniósł w latach 542-551 Justynian. Z tego czasu zachowały się mury i filary oraz cedrowe drzwi między przedsionkiem a nawą. W głębi bogato rzeźbiony i pozłacany ikonostas. Za nim znajduje się kaplica Gorejącego Krzewu, którą można oglądać tylko za specjalnym zezwoleniem. W przedsionku wystawiono część z ogromnej kolekcji ikon, prezentujących najrozmaitsze bizantyjskie style i techniki. Kościelny dzwon codziennie przed świtem budzi mnichów 33 uderzeniami.

Na resztę zabudowań, często zamkniętych dla osób świeckich, składa się m.in. meczet z XI w. (dobudowany, by zadowolić muzułmańskich władców), biblioteka z 3000 rękopisów i 5000 ksiąg (ustępująca bogactwem tylko Bibliotece Watykańskiej), oraz refektarz z gotyckimi łukami i bizantyjskimi malowidłami na ścianach.

Synaj - Góra Mojżesza Klasztor św.Katarzyny, Synaj

Nuweiba - pływanie z delfinem
Nuweiba, małe miasteczko portowe, lezy 70 km na północ od Dahab. Stąd wypływają promy do jordańskiej Akaby. Na północ od miasteczka ciągnie się słynna Tarabeen Beach. Na południe, nad brzegiem płytkiej zatoki, leży mała wioska beduińska. I tu właśnie przed kilkoma laty jeden głuchoniemy chłopak zaprzyjaźnił się z delfinem. Pływał z nim, znosił mu smakołyki w postaci ośmiornic, nauczył go kilku figli i akrobacji. Zaczęli przyjeżdzać turyści, by podziwiać delfina i popływać z maską koło niego (nie dał się przez nikogo obcego dotykać). No i tak się rozwinął biznys, z którego przez kilka lat żyła cała wioska. Delfinica urodziła jedno młode, które niestety za pół roku zmarło. Teraz, po urodzerniu drugiego, samica gdzieś się podobno wyniosła i już rzadko zagląda do zatoki.
A Beduini ciągle się starają skasować przyjeżdżających po 10,-EGP za zobaczenie delfina: "No coż, dzisiaj nie przypłynął. Może jutro, inshallach."

Nuweiba - delfin
 

Wyspa Faraona
10 km przed przejściem granicznym w Tabie (140 km z Dahabu) leży wysepka Geziret Faraun lub Coral Islands (250 m od brzegu) z resztkami starej krzyżackiej fortecy Salah ad-Din z roku 1115 p.n.e. Wokół wyspy miejsca do snorkelingu, dla nurków niezbyt ciekawe, gorsza widoczność, aczkolwiek często tu można spotkać większe ryby ćbarakudy, napoleobnaś czasami żółwie. Wstęp 10,- EP, przerawa łódką 15,-EP.

Coral Island, wyspa faraona, Taba
 


Desert Jeep Safari - Colored Canyon
Całodzienna wycieczka dżipem Toyota Landcruiser 4x4 do pustynnych gór Synaju. Przejście białym i kolorowym kanionem oraz odpoczynek przy beduińskiej herbatce w malowniczej oazie Ein Chodra.
Cena: z Sharm około 40 EUR, cena z Dahab 25 EUR (z wyżywieniem i napojami)

 
BP PLANET SAFARI Cieszyn, Tel: 033 858 3232, 608 431 420, biuro@planetsafari.pl