SUDAN: Sudan-Info Safari Nurkowanie Trasy Łodzie Suakin
 Oferta:
  Wyjazdy
Destynacje:
  Egipt Dahab
  Egipt Safari
  Kuba
  Malediwy
  Raja Ampat
  Sudan
 Info:
  O nas
  Dokumenty
  Dla agencji
  Kontakty

Morze Czerwone - Safari - Sudan - Nurkowanie

W Sudanie narazie nie ma klasycznych baz nurkowych na wybrzeżu (aczkolwiek jedna baza obsługiwała w sezonie miejscowych turystów ze stolicy). Turystyka nurkowa dopiero się rozwija. Zazwyczaj przylatuje się wprost do Portu Sudanu, skąd co tydzień wyrusza kilka jachtów nurkowych na tygodniowe safari. Większość z tych jachtów odwiedza tylko rafy środkowego Sudanu, docierając najwyżej na Shaab Suedi z wrakiem Blue Belt.

A rafy i ich mieszkańcy? Narazie zachowane w takim stopniu, jak kiedyś w Egipcie przed masowym rozwojem turystyki nurkowej.

Wybrzeże środkowego Sudanu - Trasa Sudan Classic - Discovery

Ta część wybrzeża, wobec blizkości Portu Sudanu, jest już najlepiej spenetrowana. Zmapowane są bezpieczne miejsca do kotwiczenia i miejsca nurkowe, a ich charakter odpowiada jak początkującym, tak i doświadczonym nurkom. Fauna morska jest tu na tyle bogata, że zachwyci każdego nurka, który pierwszy raz zawita do Sudanu.
Wingate Reef znajduje się na wprost portu w Port Sudan i właśnie przy tej rafie leży słynny wrak Umbria. Był to włoski statek, który od roku 1940 odpoczywa tu nietknięty na stosunkowo małej głębokości. Przepiękny wrak, niezniszczony dotychczas przez najazdy turystów i kolekcjonerów czy poszukiwaczy skarbów. Wewnątrz wraku zjadują się obok ogromnej ilości amunicji również butelki wina czy stare Fiaty. Pomiędzy szkieletem konstrukcji porośniętej koralowcami przeplata się tysiące różnych ryb. Bradziej doświadczeni nurkowie mogą przepłynąć korytarzami i kajutami aż do przestronnej maszynowni.
Sanganeb Reef - rozległy koralowy atol z latarnią morską, którą można zwiedzić. Wokół ścian rafy opadających wprost do otchłani morskiej krążą często rekiny, stali mieszkańcy atolu.
Sudan: Precomtinent II, rafa Shaab RumiRafę Shaab Rumi zdecydowanie trzeba odwiedzić. Właśnie tutaj Jacques Cousteaus umieścił swoją podmorską kwaterę Precontinent II, w której przeprowadzili w roku 1963 eksperymentalny długotrwały pobyt pod wodą. Ciekawe, że Jacques Coustaes wybrał przed 40 laty do swego eksperymentu tak odległy zakątek, jakim jest Sudan, który jest i w dzisiejszych czasach tak trudno dostępny. Na południe od Shaab Rumi wytworzyły sie rozległe podmorskie tarasy na głębokości 20 - 25 metrów. Właśnie tutaj można obserwować rekiny, barakudy i inne duże ryby. Opadając wzdłuż ściany do 40-45 metrów mamy dużą szansę spotkania z rekinami-młotami.

Wybrzeże północnego Sudanu - Trasa Sudan North - Expedition

Shaab Suedi znajduje się 3 godziny na północ od Shaab Rumi. Właśnie tutaj leży wrak łodzi Blue Belt znany jako "wrak Toyota" ('the wreck of the Toyotas"). Blue Belt tu zatonął w siedemdziesiątych latach po niewyjaśnionym wpłynięciu na rafę. Statek wiózł duży transport samochodów Toyota, które teraz odpoczywają porozrzucane po zboczu rafy. Kadłub lodzi spoczywa dnem do góry z rufą na głębokości 80-90 m.
Sudan: mała wysepka Angarosh Reef - czubek podmorskiej góry
Wysepki Abington, Angarosh, Merlo Reef i Quita el Banna są poniekąd oddalone od wybrzeża, właściwie to są podmorskie góry wyrastające z głębin morza. Znaczna odległość i osamotnienie tych raf gwarantuje, że tu napewno spatrzymy jeszcze dziewicze rafy tętniące życiem z mnóstwem ryb dookoła. No i oczywiście szansa na spotkanie większych rekinów.
Mesharifa Chanel to płytki kanał pomiędzy dwoma rafami w blizkości wybrzeża. Właśnie tutaj gromadzą się jesienią olbrzymie manty, kiedy woda jest nagrzana z mnóstwem planktonu. Nurkwanie z tymi przyjacielskimi olbrzymami to niezapomniane przeżycie.

Wybrzeże południowego Sudanu

Na południe od Port Sudan ciągną się rafy, atole i wysepki archipelagu Suakin (nazwa pochodzi od historycznego portu Suakin).
Rafa Jibna, oznaczona latarnią morską, ma dwa znane miejsca nurkowe: na wschodnim i zachodnim krańcu rafy spadaję w dół dwie pionowe ściany.
Shaab Anbar rozległe rafy wokół malowniczej laguny. W tej lagunie jest jedyne bezpieczne miejsce do zarzucenia kotwicy na nocleg. Wpływając do niej niemal zawsze towarzyszą łodzi dziesiątki delfinów.
Sailada Kabir znana jako Wyspa żółwi (Turtle Island), to romantyczna wyspa marzeń: białe piaszczyste plaże obrzeżone niebieskimi wodami oceanu. Fantastyczny widok! Właśnie tutaj przypływają samice żółwi morskich by złożyć swe jaja i zagrzebać do piasku. W czasie każdego nurkowania napotykamy tu dziesiątki żołwi.
Nakhalat al Qaseer tworzą podmorskie wyspy i skały wyrastające z głębokości 600 m, Wierzchołek największej góry zwany Pinnacle dochodzi do 5 m pod powierzchnię.
Pender Reef jest podny, jego wierzchołek tworzy bardziej rozległa, płaska bogato porośnięta rafa, która przypomina olbrzymie morskie akwarium

Północny  Sudan
Sudan -północne wybrzeże
Súdán: útes Shaab Rumi

Sudan: Precomtinent II, rafa Shaab Rumi
Shaab Rumi i Precontinent II
Sudan: miejsca nurkowe środkowego Sudanu
Sudan - centralny i południowy
Sudan: Angarosh Reef - rekiny młoty

Sudan - rekiny na Shaab Rumu
BP PLANET SAFARI, Tel.: +48 608 431 420,  biuro@planetsafari.pl