SUDAN: Sudan-Info Safari Nurkowanie Trasy Łodzie Suakin
 Oferta:
  Wyjazdy
Destynacje:
  Egipt Dahab
  Egipt Safari
  Kuba
  Malediwy
  Raja Ampat
  Sudan
 Info:
  O nas
  Dokumenty
  Dla agencji
  Kontakty

Wyprawy nurkowe: Safari Sudan

Safari nurkowe do Sudanu organizujemy już od roku 2003.

A dlaczego właśnie Sudan?

Sytuacja w północnym Sudanie jest spokojna, nie ma się czego obawiać. Rocznie tu przylatuje wiele nurków na safari, żeby podziwiać piękne rafy, rekiny młoty, manty i dwa fantastyczne wraki oraz legendarny Precontinent II. I to wszystko bez tłoku na nurkowiskach. A jeżeli już się spotkają dwie łodzie na jednym miejscu, to uzgodnią odrębne czasy nurkowania, ażeby sobie grupy nawzajem nie przeszkadzały pod wodą.

Kiedy polecieć?

Safari przebiegają tylko od początku października do początku czerwca, latem jest zbyt gorąco a wiatry z pustyni pokrywają wszystko (i łodzie) żółtym piachem. Październik: dobry na manty, koniec listopada - rekiny. Styczeń może być gorsza pogoda i widoczność. Najlepsza pora to druga połowa lutego do połowy kwietnia. Koniec kwietnia - lepsza pogoda na południu a dalekie połudie - tylko w maju.

Wybór łodzi

Z kilkunastu łodzi nurkowych, które wypływają z Port Sudanu, polecamy przedewszystkim łódź Don Questo: włoski operator łodzi i kapitan posiadają wieloletnie doświadczenie w Sudanie oraz bardzo dobre opinie klientów, łódź jest dostatecznie przestronna (33 m), ma duży zasięg, Nitrox i dźwignię pontonów,co jest w szczególności przydatna przy większej fali. No i jest po przystępnej cenie.
Również operatorzy innych starszych łodzi posiadają już wieloletnie doświadczenie w Sudanie i dobre referencje: naprz. MY Le Baron Noir polecany dla mniejszch grupek a zwłaszcza MY Felicidad z bardzo dobrym kapitanem.
Z nowych luksusowych łodzi godnych polecenia to M/Y Cassiopeia lub M/Y Sherazade lub jej mlodzsza siotra M/Y Andromeda.

Swoje miejsce mają rownież dwa romantycznie wyglądające żaglowce: tureckie galeony MSY Elegante i MSY San Marco Aczkolwiek oba są ładnie i luksusowo wykończone w drewine a klienci bywają zadowoleniu, oferują poniekąd mniej miejsca na pokładach.

Ostatnio pływa również z Egiptu do Sudanu luksusowa łódź M/Y Roayl Evolution na dwutygodniowe rejsy.

Przeloty

Przeloty z Kairu do Port Sudanu operuje Air Sudan - tylko raz w tygodniu w soboty a czasy się dosyć często zmnieniają. Do tego przelotu są dostosowane wszystkie safari w Sudanie.
Przelot do Kairu polecamy z czeskimi liniami CSA z Warszawy lub Krakowa poprzez Pragę, ale można wyorzystać i inne linie wg aktualnych możliwości. Zazwyczaj trzeba przenocowac w Kairze w obu kierunkach a wolny czas można wykorzystać do zwiedzenia tego ciekawego miasta i licznych pamiątek.

Tylko dla doświadczonych...

Safari są polecane tylko doświadczonym nurkom (przynajmniej 50 nurkowań): możliwe jest nurkowanie bez przewodnika, czasami bywają prądy, fale, głębokie nurkowania i daleko do jakiejkolwiek pomocy medycznej (w Sudanie nie ma komory ani specjalistów od medycyny nurkowej).

Polecamy dwa automaty
Na wszystkich łodziach są do dyspozycji butle dwuzaworowe - gorąco polecamy wszystkim dwa niezależne automaty (kto nie wie dlaczego, nie powinien się tam wybierać) i oczywiście własny komputer nurkowy i bojkę.

Ogólny program Safari Sudan
0. dzień
(piątek)
Wieczorem przelot Warszawa - Kair i nocleg (czasami jest możliwy wylot w sobotę rano).
1. dzień
sobota
Dopołudnia zwiedzanie Kairu (naprz. muzeum), popołudniu transfer na lotnisko, przelot Kair około 19:00 - Port Sudan 22:00. Transfer na łódź.
2.- 7.
 dzień
Safari 7 dni/ 7 nocy, 6 dni nurkowania na rafach i wrakach wg wybranej trasy safari.
8. dzień
sobota
Ostatniego dnia zwiedzanie miasta Port Sudan lub wycieczka do starego miasteczka portowego Suakin. Popołudniu przelot do Kairu, zakwaterowanie w hotelu, kolacja.
9. dzień
niedziela
Wolny dzień, zwiedzanie Kairu i wycieczka do Sakkary koło Memfis, wieczorem transfer na lotnisko.
10.dzieńOkoło 02:00 wylot z Kairu, powrót do Warszawy nad ranem.
 Safari można zorganizować jako dwutygodniowe lub połączyć z pobytem w Hurgadzie czy w Dahab.
Wrak UMBRIA, Sudan
BP PLANET SAFARI, Tel.: +48 608 431 420,  biuro@planetsafari.pl